Knygos pristatymas

Spaustuvė KOPA

„Antano Sutkaus „Lietuvos žmonės“ knygos pristatymas“

„Mano galva, fotografija – žmogaus dvasios metraštis. Žmogaus ir tautos, nes čia atsiskleidžia laikas ir socialinė aplinka. Per ją, per įvairias detales – santykiai, vertybės, pasaulio suvokimas…“ Antanas Sutkus.

Antanas Sutkus fotografuoti pradėjo dar būdamas moksleiviu. Pripažinimo ilgai laukti neteko. 1961 m. tapo populiariausiu fotografu Lietuvoje, o 1969 m. sulaukė pripažinimo ir Maskvoje. A. Sutkaus rūpestis buvo egzistencinis ir visada aukščiau politikos. Turėdamas retą dovaną sklandžiai ir natūraliai susilieti su aplinka fotomenininkas fotografavo žmones, atskleisdamas jų būtį šiurkščioje gyvenimo aplinkoje.

„Tuo metu buvau vienas, kuris fotografavo netradiciškai, neformaliai. Buvo „atšilimas“, todėl galėjau ypatingai nevaržomas dirbti naujai – nesiekiau įtikti, siekiau išreikšti savo santykį su fotografuojamu objektu. Mano fotografijos centre visada išliko žmogus, jau nuo pirmųjų dienų labai aiškiai suvokiau, kas man svarbu. Tuomet seriją pavadinau „Lietuvos žmonės“, kurią tęsiau visą gyvenimą. Tai ne portretai, ne tipažai, tai daugiau kontekstinės situacijos, kuriose „kalba“ mano herojų žvilgsniai – tai yra mano fotografinės kalbos raktas. Mano fotografijos yra atviros interpretacijai, jų neveikia laikas, nes jau tada jos nebuvo angažuotos istorinei situacijai. Man rūpėjo egzistenciniai dalykai. Beje, ir dabar jie man labiausiai rūpi.“ Antanas Sutkus, šaltinis: www.antanassutkus.com

Sutkaus fotografijose žmonės nieko ypatingo neveikia: nešaudo, nemiršta, nenusirenginėja, nedemonstruoja jokių akrobatinių viražų, tiesiog ramiai sau stoviniuoja ar palengva juda, kažką krapšto, ir to, pasirodo, pakanka. Vaizdas užkabina nervą, sudirgina jį taip stipriai, kad tą saldų skausmą prisimeni dar ilgai. Margarita Matulytė (Ištraukos iš A. Sutkaus fotoalbumo).

 

G. Cesonis knygos pristatyme

Gintaras Česonis, LFS Kauno skyriaus primininkas

Albumą išleido ir pristatė Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas G. Česonis, savo kalboje A. Sutkų priskirdamas ne tik Lietuvos bet Pasaulio fotografijos elitui, kurio darbai šiomis dienomis įkvėpia ne vieną jauną talentą.
Šios knygos leidyba buvo kruopščiai planuojama. Daug laiko skirta nuotraukų archyvo peržiūrai, paruošimui spaudai, o ir pati spaustuvė, pasak G. Česonio, buvo tapusi mini laboratorija. Pats leidėjas aktyviai dalyvavo visuose knygos leidybos procesuose, atkreipdamas dėmesį į kiekvieną detalę. Leidinys pateisino visos komandos ir svarbiausia, paties autoriaus lūkesčius.