Grafinis dizainas

Spaustuvė KOPA Grafinio dizaino diena

„Balandžio 27-oji —pasaulinė grafinio dizaino diena!“

Kaip ir daugelis kitų dizaino rūšių, grafinis dizainas gali būti apibūdinamas, kaip tam tikrų problemų sprendimo būdas, naudojantis specifinėmis vizualinėmis priemonėmis ir įgūdžiais. Grafinis dizainas glaudžiai susijęs su komunikacija ir informacijos perdavimu — tai vaizdu, tekstu, spalva, pojūčiais perteikiama konkreti žinia. Ne veltui dažnai dizaineriai apibūdinami, kaip žmonės, stovintys ant ribos, skiriančios mokslą ir meną. Dirbantiems šioje srityje būtinas ne tik estetikos jausmas, kūrybingumas, meniniai įgūdžiai, bet ir pastabumas, logika, analitinis mąstymas.

Kiekvienais metais grafinio dizaino diena minima balandžio 27 dieną, nes šią 1963-ųjų metų dieną buvo įsteigta Tarptautinė dizaino taryba („International Council of Design”).
Šia proga nusprendėme pakalbinti spaustuvės KOPA dizaineres – Jovitą Bliūdžiūtę ir Jurgą Dovydėnaitę, kurios kasdien priima spaudos dizaino iššūkius:

1.    Kas tau yra grafinis dizainas?
Jovita: Man grafinis dizainas yra ir darbas, ir žaidimas viename: jis nenusibosta, jame nuolat laukia iššūkiai ir bendravimas su kitais žmonėmis, o tikslas dažniausiai būna gražus ir džiuginantis. Vienas dėstytojas studijų metais dažnai kartodavo, kad dizainas – tai gyvenimo būdas. Akivaizdu, jog tai tiesa, nes kol nekuri, tiesiog stebi, kas vyksta aplinkui ir iš to semiesi idėjų. Ir tas gyvenimas dizainerio kailyje yra pilnas estetikos ir GROŽIO.
Jurga: Daikto išorė, kuri komunikuoja daikto esmę.

2.    Kokius penkis dalykus apie dizainą turėtų žinoti kiekvienas?
Jovita: 

1. geriausia, kai jį kuria profesionalai;

2. geras dizainas niekada nesensta;

3. idėjos dažnai sklando ore;

4. dizainas taip pat yra menas;

5. tai – daug kruopštumo ir atidumo reikalaujantis darbas.

Spaustuvė KOPA dizainerė Jovita Bliūdžiūtė

3.    Kokia yra geriausia tavo darbo dalis?
Jovita: Rezultatais patenkinto kliento šypsena ir kolegų tapšnojimas per petį. Kad ir tokia smulkmena: kartą kolega, birželio mėnesį grįžęs iš komandiruotės Olandijoje, pasakojo, kad mano sukurtas ir mūsų dovanotas atvirukas vis dar puikuojasi garbingoje biuro vietoje. Tai yra netiesioginis įvertinimas ir paskatinimas, jog judu tinkama linkme.
Jurga: Kai sutinki užsakovą, kuriuo žaviesi ir kūrybinio bendradarbiavimo procese gimsta idėjos.

4.    Kaip kilo mintis tapti dizainere?
Jovita: Didžiąją dalį vaikystės ir paauglystės praleidau piešdama, tad grafinio dizaino specialybė pasirodė per daug nenutolusi nuo širdžiai mielos veiklos ir praktiško jos panaudojimo. Taip pat patiko gilintis į turinį, analizuoti.
Jurga: Visada žinojau, kad dirbsiu taikomojo meno srityje.

5.    Ar turi svajonių projektą, kurį norėtum įgyvendinti?
Jovita: Svajonių projektas, tikiuosi, laukia rudenį. O kalbant apie svajones plačiąja prasme – kol kas darbas su knygomis yra mano tikslas.
Jurga: Po kiekvienų atostogų tokį sugalvoju.

Spaustuvė KOPA dizainerė Jurga Dovydėnaitė

6.     Geriausios idėjos man kyla, kai…?
Jovita: …kankina nemiga.
Jurga: ...ilgai pagalvoju.

7.     Trys spalvos, kurios niekada nepabosta:
Jovita: balta, juoda ir žalia.
Jurga: prussian blue, prussian blue, prussian blue.

8.     Ko šiandien norėtum palinkėti kitiems dizaineriams?
Jovita: kantrybės, lankstumo ir kuo daugiau spalvų!
Jurga: sukalbamų užsakovų.