Viešnagė virto edukacija

Viešnagė KOPA spaustuvėje virto edukacija
Viešnagė KOPA spaustuvėje virto edukacija

„Dailininkės viešnagė spaustuvėje virto edukacija vaikams“

Praėjusį rudenį spaustuvėje lankėsi dizainerė, knygų iliustratorė ir dailininkė Inga Dagilė. Menininkė atvyko su ypatinga misija – sudėtingus spaustuvėje vykstančius procesus išversti į vaikų kalbą! Idėja nekėlė abejonių, tad atvėrėme spaustuvės duris, dalinomės žiniomis, patirtimi ir geromis emocijomis. Maloni viešnagė netruko pavirsti į iliustruotą edukaciją „Kaip gimsta knyga?“, kurios su didžiuliu susidomėjimu dabar klausosi pradinių klasių moksleiviai. Pakalbinome ir pakvietėme autorę pasidalinti savo kelione nuo idėjos gimimo iki įgyvendinimo.

Kaip gimė idėja rengti edukaciją vaikams? Kodėl apie spaustuvę?

Mano profesija yra labai glaudžiai susijusi su knygomis. Jau šešti metai jas iliustruoju ir maketuoju. Gerai išmanau knygos sukūrimo etapus, tačiau tai, kas vyksta spaustuvėje iki šiol man buvo paslaptis. Tai vieta, kuri pasiima maketą ir grąžina jį išleistą knygos forma. Mano kolegų ir leidėjų rate retas, kuris yra matęs daugiau nei spaustuvės pagrindinę spausdinimo mašiną, o vaikai ir suaugusieji knygų skaitytojai dažniausiai net nepagalvoja, kaip apskritai gimsta knyga. Vaikai ir knygos yra neatsiejami vienas nuo kito, dar kūdikystėje su jomis supažindinti, jie kasdien rankose laikose knygą – ar tai būtų paveikslėlių knyga, apsakymai, enciklopedija ar vadovėlis. Vedina savo smalsumo ir norėdama vaikams atskleisti knygos sukūrimo paslaptis, sugalvojau paruošti apie tai vienos pamokos trukmės edukaciją „Kaip gimsta knyga?“.

Kiek laiko užtruko nuo idėjos gimimo iki visiško įgyvendinimo?

Idėją sugalvojau vasaros pradžioje. Pavasarį išgyventas karantino laikotarpis padiktavo nuotolinės edukacijos formatą. Užpildžiau Lietuvos Kultūros tarybos stipendijos konkurso paraišką ir vasaros pabaigoje gavau teigiamą atsakymą. Visiškam projekto įgyvendinimui buvo skirti trys mėnesiai. Į juos sutilpo idėjos išgryninimas, eskizavimo etapas, susiderinimas ir apsilankymas spaustuvėje, vizualinės medžiagos, skaidrių paruošimas ir 25 nuotolinės edukacijos įvairioms mokykloms iš skirtingų Lietuvos miestų.

Kaip sekasi pristatymai? Ar vaikams įdomu?

Mano sukurtas vaizdinis pasakojimas gavosi labai patraukus, žaismingas, nuoseklus ir išsamus. Iš mokytojų sulaukiu tik pačių geriausių atsiliepimų. Jie edukaciją įvertina kaip labai profesionaliai paruoštą, naudingą, reikalingą, patrauklią, šiltą, įtraukiančią ir labai įdomią tiek vaikams, tiek suaugusiems. Baigusi Lietuvos kultūros tarybos stipendijos etapą ši edukacija ir toliau pasiekia Lietuvos vaikus. Sutrumpinta ir profesionaliai įgarsinta edukacija buvo parodyta vaikų literatūrinio festivalio „Vaikų knygų sala“ programoje. Ją galėjo pamatyti kiekvienas festivalio lankytojas iš bet kurios Lietuvos vietos. Sklaida buvo labai didelė, „Kaip gimsta knyga?“ peržiūrėjo 538 festivalio lankytojų. Dabar edukacija mokykloms vedu per Kultūros paso programą. Preliminariai iki šios dienos „Kaip gimsta knyga?“ pamatė jau daugiau nei 1300 vaikų. 

Kas vaikams atrodo įdomiausia? Kokių klausimų dažniausiai kyla?

Edukacija skirta pradinių klasių mokiniams. Nors jų mokymosi programoje yra tema apie knygas, tai, ką parodau, jiems yra labai nauja ir nematyta. Vaikams labai patinka stebėti nufilmuotus epizodus, greitai besikeičiančias iliustruotas skaidres. Dažnai pastebiu jų veiduose nuostabos išraiškas. Gal neužfiksavę, o gal norėdami pasitikrinti, ar tikrai taip, jie dažnai dar kartą paklausia, kiek užtrunka iliustruoti knygą, per kiek laiko spaustuvė atspausdina. Tai, kad sukurti knygą gali užtrukti ir visus metus, o ją pagaminti apie dvi savaites ar daugiau, vaikus labai nustebina. Visada bent keli vaikai klasėje taip pat svajoja būti dailininkais, tad sulaukiu klausimų ir apie šią profesiją. Kiekvienos edukacijos pabaigoje rodydama nuotraukas vaikams pateikiu kelis klausimus: koks augalas auga spaustuvės vestibiulyje? Kuo jis susijęs su knygomis? Koks čia aparatas ir kiek jam gali būti metų? Ką spaustuvė daro su popieriaus atraižomis? ir kt. Vaikams ši dalis taip pat labai patinka ir jie džiaugiasi, kai be ar vedini užuominų patys suranda atsakymus.

Kokios nuotaikos po pristatymų?

Esu labai laiminga! Pamačiau, kad tokios edukacijos vaikams yra labai laukiamos ir vertingos. Po kiekvienos edukacijos sulaukiu mokytojų padėkų, kurias noriu perduoti ir spaustuvei KOPA. Be jūsų visos šios edukacijos nebūtų buvę. Labai ačiū nuo manęs, mokytojų ir vaikų!

 

Spaustuvė KOPA