Gimtadienis

Spaustuvė KOPA

„Dvidešimt devyneri spaustuvės KOPA metai“

Ko gero kiekvienas tikisi gimimo dieną paminėti įsimintinai. Šis balandžio vidurys neabejotinai išskirtinis – pandemijos akivaizdoje pasitikome 29-ąjį spaustuvės KOPA gimtadienį. Nors karantino apribojimai neleido susirinkti visam įmonės kolektyvui ir gyvai užpūsti gimtadienio torto žvakučių, virtualiai dalinomės mintimis apie spaustuvės įkūrimą ir ateities įžvalgas.

Gimtadieniai dažnai suteikia progą atsigręžti ir įvertinti praėjusius metus. Tai puiki galimybė apžvelgti, nuo ko viskas prasidėjo, kiek toli nuėjome ir įvertinti, kokia kryptimi keliauti toliau. Todėl pakvietėme mintimis apie spaustuvės įkūrimą ir ateities įžvalgas pasidalinti ĮSA vadovę Žanetą Mudėnienę bei direktorių Saulių Mudėną.

Ar tokią įmonę matėte ją kuriant?
Ž. M. Tikriausiai ne. Buvome trise. Mus, kaip ir daugelį kitų veiklių žmonių, motyvavo laisvės sąlygos ir galimybė sau susikurti nepriklausomas darbo vietas bei pasirinkti norimą verslo kelią. Pradžia buvo labai sunki – nebuvo žinių ir patirties, o informacijos šaltiniai buvo riboti. Visgi, tai netrukdė atsirasti verslo idėjoms ir vizijoms, o sunkus ir nuoseklus darbas padėjo užauginti įmonę.

Per 29 metus būna tiek pakilimų, tiek nuosmukių. Kas padeda įveikti sunkumus?
S. M. Žinome patarlę „žuvis pūva nuo galvos“, jei šią patarlę „apverstume“, tai galima pasakyti, kad įmonės sėkmė priklauso nuo vadovų. KOPA visuomet turėjo gerą vadovų komandą, kuriai pavykdavo priimti teisingus sprendimus svarbiais momentais.

Kurie momentai labiausiai išsiskiria žvelgiant į 29-nerius įmonės gyvavimo metus?
Ž. M. Gal nuskambės keistai, tačiau man asmeniškai – įmonę palietusios ekonominės krizės (2009 metų ir koronaviruso pandemijos sukeltos krizės). Tokios krizės pasėja daugiausia baimių ir nežinomybių dėl ateities, tačiau atveria kelius naujoms galimybėms. Tai metas, kai išbandomas įmonės atsparumas ir atsiskleidžia žmonių tikrosios vertybės.

Kas padeda išlaikyti neblėstantį įkvėpimą?
Ž. M. Nuolat vykstantys pokyčiai ir su jais atsirandantys iššūkiai – tai labai stipri varomoji jėga.

Kas Jūsų nuomone labiausiai brandina įmonę? 
S. M. Vertybės, kurios yra liudijamos darbais ir veiksmais.

Kokie siekiai ar svajonės ryškiausiai švyti žvelgiant į ateities perspektyvą?
Ž. M. Reikia pripažinti, kad per 29 metus mes užaugome, sustiprėjome ir prisivijome konkurentus Vakaruose, turėjusius nepalyginamai geresnes starto sąlygas. Neabejoju, kad su šaunia įmonės komanda jas ir pralenksime.

Kokią įmonę matote ateities perspektyvoje ir ko palinkėtumėte ateinantiems metams? 
S. M. Žinomą, klientų vertinamą šiaurės Europos spaustuvę. Palinkėčiau pasivyti tai, kas bus prarasta krizės metu.

Gimtadienio proga taip pat turime gražią tradiciją – pagerbti darbuotojus, kurie kartu su spaustuve KOPA koja kojon keliauja jau dešimtus metus. Šiais metais į dešimtmetukininkų gretas įstojo projektų vadovai Ramūnas Bridikis, Laurynas Aukštuolis bei Mindaugas Šveikauskas. Džiugina tai, kad per dešimtmetį įgyta patirtis ne tik tobulina asmenybes, bet ir augina profesionalus, kurie tampa vienais svarbiausių įmonės varomųjų variklių dalių, be kurių nepasiektume užsibrėžtų tikslų ir nebūtume įvertinti.

Būtent profesionalios komandos dėka galime džiaugtis praėjusiais metais pelnytais apdovanojimais. Spaustuvė KOPA buvo įvertinta Kauno rajono savivaldybės už aukštą organizacijos kultūrą 2019 metais, o Lietuvos spaudos pramonės apdovanojimuose apdovanota už didžiausią eksporto augimą bei technologinius sprendimus. Knygos meno konkurse M. Kairaitienė pagerbta už elegantišką ir prasmingą minimalizmą knygoje Mikalojus Konstantinas Čiurlionis: Korespondencija / Korespondencja 1892-1906. Kone ryškiausias apdovanojimas atiteko mūsų spaustuvėje spausdintam meno albumui „Memorabilia“,  kuris nuo šiol pažymėtas prestižiniu „Red Dot: Best of the Best“ apdovanojimo ženklu.

Atėjusi gimimo diena leido minutei sustoti, įvertinti praėjusius metus bei išsikelti naujus tikslus. Tad užpūtę žvakutes ant virtualaus gimtadienio torto, palinkėjome sau įveikti krizes, toliau kelti ambicingus tikslus, nes tik taip judėsime į priekį. Tikimės trisdešimtmetį sutikti dar tvirtesni, profesionalesni ir kupini neblėstančio įkvėpimo.