Mažiausia

Spaustuvė KOPA mažiausia brošiūra

„Mažiausia iki šiol spaustuvėje KOPA atspausdinta brošiūra — originalus meninis projektas“

Brošiūra spaustuvėje KOPA — dažnas leidinys, dėl kurio gamybos nekyla daug klausimų ar abejonių. Daugelis sutiktų, kad tai yra puikiai tinkantis formatas meno žurnalams, reklaminiams leidiniams ir kitiems projektams, beveik nepriklausomai nuo jų paskirties., Galima sakyti, kad brošiūros spaustuvėje KOPA yra kasdienis leidinys, kurio gamyba retai atneša netikėtumų. Tačiau šį kartą viskas buvo šiek tiek kitaip, nes dėl ypatingai mažo leidinio formato susidūrėme su ne vienu iššūkiu.

Brošiūros išmatavimai: 60x54mm;

Brošiūros specifikacijos: 64 psl.+viršelis, klijuota brošiūra, nekreidinis popierius.

Neseniai Lietuvoje praūžė svarbiausias metų dizaino renginys — „Dizaino savaitė”. Jau vienuoliktus metus iš eilės, pačiame pavasario įkarštyje didžiausių Lietuvos miestų gatves okupuoja kūrėjai. Visą laiką kažkur šalia glūdinčios dizaino idėjos ištempiamos į dienos šviesą ir kiekvienas turi progą susipažinti su geriausiais, gražiausiais, skoningiausiais bei funkcionaliausiais lietuvių sukurtais objektais. Dizaino sąvoka yra labai plati, jau seniai sutariama, kad tai žymiai daugiau, nei išorinis gaminio vaizdas. Tai — atskira mąstymo kryptis, jungianti formą, funkciją, estetiką, filosofiją ir gyvenimo būdą.

Spaustuvė KOPA į dizainą žiūri rimtai. Kartais į mus kreipiasi klientai dėl itin originalių projektų, kurie, nors ir nėra patys paprasčiausi technologine prasme, tačiau dažnai tampa įkvepiančiu iššūkiu visiems komandos nariams. Taip nutiko ir šį kartą. Svetlana Batura — puiki fotografė, kurios fotoaparato vaizdo ieškiklyje dažnai atsiranda šokėjai, laimingi jaunavedžiai, paslaptingų fantastinių istorijų personažai ir teatro aktoriai. Fotografės kūryba pasižymi tam tikru paslaptingumu, elegancija ir aiškiai perteiktomis emocijomis. Savo kūrybai Svetlana kartais pritaiko originalų terminą — „poetography”. Tokios ir jos nuotraukos — atsirandančios ir gyvuojančios ant fotografijos ir poezijos ribos.

Šis ypatingas bruožas atsiskleidė ir naujausiame fotografės projekte, prie kurio įgyvendinimo prisidėjo spaustuvės KOPA komanda. Bendradarbiavimo metu gimė šiek tiek netradicinis, bet labai įdomus leidinys — mažiausia klijuota brošiūra, kada nors atspausdinta spaustuvėje KOPA. 

Šis projektas privalėjo pasisekti iš pirmo karto, nes laiko eksperimentams ar leidinio perspausdinimui neturėjome dėl suplanuoto jo pristatymo „Dizaino savaitėje”. Taigi, viską turėjome apskaičiuoti iki smulkmenų ir įsivertinti rizikas dar iki failų paruošimo spaudai. Pirmasis ir atsakingas darbas buvo parinkti tinkamą popieriaus rūšį ir storį. Popierius, šiuo atveju, turėjo padėti atskleisti pagrindinę menininkės mintį leidinyje – atkurti šokio judesį vartant leidinio puslapius. Renkantis popierių vartėme daug leidinių, spausdintų ant įvairaus storio nekreidinio, taip pat ir kreidinio popieriaus, tačiau stabiliausias ir geriausiai atitinkantis norimą rezultatą mums pasirodė nekreidinis popierius.

Movements from Tintinno Media Production House on Vimeo.

Antrasis iššūkis – labai mažo leidinio, kuris niekaip neatitiko jokių minimalių mašinų parametrų, paruošimas spaudai. Čia turėjome pasitelkti kūrybiškumą ir gerai pamąstyti, kaip leidinius po spaudos sulankstysime, suklijuosime ir supjausime.

Ir, žinoma, dar vienas iššūkis – kokybiškas vienspalvis juodos spalvos foninis dengimas ant nekreidinio popieriaus. Čia savo privalumus parodė mūsų naujoji spaudos mašina Heidelberg Speedmaster XL 106 5 LE-UV. Dėl greito džiūvimo dažas mažiau susigėrė į popierių, todėl vaizdas liko ryškesnis, o pjauti ir lankstyti leidinius galėjome iškart (lyginant su standartiniu ofsetu tokią galimybę turėtume tik po 3-4 parų).

Penkių rūšių brošiūros tapo vieno iš „Dizaino savaitės” renginių akcentu. Svetlana Batura atidarė savo parodą: šokio fotografijos seriją, kurioje svarbiausia — judesys, kūno plastika ir struktūra. Parodą sudarė keletas dimensijų: nuotraukų paroda, šokio teatro AURA šokėjos pasirodymas ir spaustuvėje KOPA spausdintos brošiūros. Dvi brošiūrų rūšys reprezentavo klasikinį baletą, likusios trys — modernų šokį. Šio leidinio idėja autorei kilo prisiminus vaikystėje pieštas knygutes, kurios buvo tarsi pirmasis žvilgsnis į tai, kaip atsiranda animacija, atgaivinanti nejudančius objektus. Nuo mūsų rankų prisilietimo atgyjančios šokėjų nuotraukos kartu atskleidė, kiek stiprybės reikalauja kiekvienas, iš pažiūros toks lengvas, judesys. Šokio grožis atsiskleidžia tik sunkių kasdienių pastangų ir treniruočių dėka.

Galime pasidžiaugti, kad pavyko susidoroti su šiais iššūkiais ir prisidėti prie projekto įgyvendinimo. Pagrindinis to įrodymas — laiminga brošiūrų autorės šypsena ir šilti žodžiai spaustuvės KOPA kolektyvui. Artimiausiu metu autorė planuoja leidinį pristatyti festivalyje Vokietijoje. Linkime Svetlanai dar daug įdomių kūrybinių projektų ir niekada neišsenkančio įkvėpimo!