Mitai ir tiesa

Spaustuvė KOPA

„Mitai ir tiesa apie aplinką tausojančius sprendimus“

Ekologinės ar aplinką tausojančios idėjos bręsta ir bėgant laikui tampa ne tik madinga tema, bet ir gyvenimo būdo dalimi. Kaip bebūtų, kiekvienas supranta skirtingai, kas yra ekologija. Šiame straipsnyje nekalbėsime apie atliekų rūšiavimą, pastatų šiltinimą ir pan. Pateiksime keletą faktų, kaip atsaką į atsiradusius mitus, pavyzdžiui: internetas – tai ekologiškas informacijos sklaidos kanalas, todėl spaudos poreikis laikui bėgant turėtų ženkliai sumažėti..?

Mitas 1. Naudojant elektroninės komunikacijos priemones labiau tausojama aplinka
Dažnai girdime raginimus naudotis elektroninėmis komunikacijos priemonėmis, kad apsaugotume savo aplinką ir neterštume jos. Tačiau įrodyta, kad elektros ir elektroninės įrangos atliekų kiekis didėja greičiausiai. Tai vienos iš pavojingiausių atliekų rūšių pasaulyje. Europoje elektroninių atliekų kiekis kasmet padidėja 3-5 proc. – beveik tris kartus sparčiau negu visos bendrai skaičiuojamos atliekos. Manoma, kad 2020 m . bus apie 12,3 mln. tonų tokių atliekų.
Tuo tarpu spaudos paslaugoms naudojama žaliava – popierius – yra perdirbamas ir savaime suyrantis produktas. Jį galima perdirbti iki šešių kartų. Kompostuojamas popierius, skirtingai negu plastmasė, metalas ar stiklas, suyra per kelias savaites. Ekspertai teigia, kad miškininkystė, popieriaus ir kartono gamyba yra viena iš tvariausių pramonės šakų pasaulyje.

Ar žinote, kad:
Švedijos mokslininkai apskaičiavo, kad pusę valandos skaitant naujienlaiškį internetiniame puslapyje daromas toks pats poveikis aplinkai, kaip ir spausdinant laikraštį. Reikia atsižvelgti ir į tai, kad laikraštį perskaito ne vienas žmogus – vidutiniškai 2,4.
Kasdien „Youtube“ svetainėje peržiūrima 2 mln. vaizdo įrašų, t.y. išskiriama 4000 tonų CO2.

Mitas 2. Popieriaus gamyba yra viena miškų naikinimo priežasčių
Sociologinė apklausa atskleidė, kad aštuoni žmonės iš dešimties mano, jog spaudos paslaugos ir naudojamo popieriaus gamyba yra viena iš miškų nykimo priežasčių. Tačiau statistika rodo, kad nuo 1950 m . bendras Europos miškų plotas padidėjo daugiau negu 30 proc. Tai kasmet prilygtsta 1,5 mln. futbolo aikščių plotui, t.y. teritorija keturis kartus didesnė negu Londono! Iš tiesų, grėsmę miškams 90 proc. kelia tam tikros šiuolaikinės veiklos rūšys (urbanizacija, žemės naudojimas gyvuliams ir pasėliams auginti), tarša ir gamtos stichijos, ypač besivystančiose šalyse, kurių teisinė bazė ir miškų apsauga yra menka.
Kokia situacija Lietuvoje? Nemažai aplinkosaugininkų ir žiniasklaidos atstovų nuolatos perša mintį, kad Lietuvoje intensyviai kertami miškai, kad juos reikia itin saugoti, tarsi nykstantį objektą. Tačiau oficialūs duomenys rodo, kad Lietuvos miškingumas nuolat didėja, dabar jis siekia 33,3 proc. Pagrindinė didėjimo priežastis – savaime mišku apaugančios žemės, naujų miškų sodinimas privačioje ir valstybinėje žemėje.

Ar žinote kad:
• net 53 proc. iš visų pasaulio miškų išgaunamos medienos sunaudojama energijos gamybai,
28 proc. – lentpjūvėse,
ir tik apie 11 proc. tenka popieriaus pramonei;
• popieriaus gamybai naudojamos smulkintos medienos skiedros, popiermalkės ir kitose pramonės srityse netinkamos naudoti dalys ar perdirbtos medžiagos. Iš brandžiausios ir brangiausios medienos gaminami baldai ir statybinės medžiagos.

Atsakinga spaudos paslaugų teikimo politika

Spaudos paslaugoms spaustuvė KOPA naudoja popierių, kuris gaminamas iš medienos, tiekiamos iš teisėtų, tvarių ir tinkamai valdomų šaltinių. Tai garantuoja kruopščiai atsirinkti popieriaus tiekėjai. Pirmenybę teikiame tarptautiniams sertifikavimo standartams - FSC©.
Tai – vienas iš pagrindinių pasaulyje naudojamų miškų sertifikatų, kuriuo skatinama plėtoti tvarią miškininkystę: mažinti neteisėtus miško kirtimus, miškų biologinės įvairovės nykimą, didinti socialinę miško savininkų atsakomybę, užtikrinti ilgalaikę iš miško gaunamą ekonominę naudą, patenkinti vartotojų norą įsigyti spaudos gaminius iš žinomos kilmės žaliavos.
Atsakingos miškininkystės sertifikavimo schemos garantuoja, kad miškas kertamas laikantis nustatytos tvarkos, atsakingai atsodinamas ir nuolat tvarkomas.
Spaustuvė KOPA aktyviai dalyvauja „Klimato kompensavimo“ projekte ir savo klientus skatina naudoti perdirbtą ir sertifikuotą popierių iš atsakingai prižiūrimų miškų. 2014 metais spaustuvės nupirktų kreditų lėšomis yra kompensuotos 9 tonos CO2 dujų ir persodinta 16 medžių.

spaustuve-kopa-sertifikatas-green-print

Dėkojame popieriaus tiekėjui “Antalis” už informaciją ir atakingą bendradarbiavimą!