Leidinių nugarėlės

Leidinių nugarėlės-spaustuvė KOPA
Leidinių nugarėlės-spaustuvė KOPA

Spauda ant knygos nugarėlės: rizikos ir iššūkiai

Sakoma, kad knygą renkamės pagal viršelį, bet retai kada susimąstome, kad būtent leidinio nugarėlė yra ta dalis, kurią lentynose matome dažniausiai. Išsiskiriančios nugarėlės spalvos, apdailos elementai ar tekstai nusprendžia, kam bus skirtas mūsų dėmesys, nes gyvename estetikos ir preciziškumo laikais, kai grožis, menas ir kūryba klesti, o detalės kuria visumą. Tai ypatingai svarbu spaudos pasaulyje, kur visi leidiniai, šalia savųjų informacinių, turinio kokybės verčių, kuria ir pridėtinę – estetinę vertę. Juk būtent spaudinių nugarėles matome savo knygų lentynose, kur vietos klaidoms nėra, ten dedame tik preciziškai sukurtus ir grožį simbolizuojančius leidinius.

Vis dėlto, neretai spauda ant nugarėlės tampa rimta problema leidinių dizaineriams, todėl išskyrėme tris technologinius aspektus, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį, norint leidinį paruošti kokybiškai.

Ribotas nugarėlės plotas

Nugarėlėje dažniausiai talpinama svarbiausia leidinio informacija: autorius, pavadinimas ar leidimo metai, todėl kuriant viršelio ir nugarėlės maketą svarbu atsižvelgti, kad ši informacija skirtame plote tilptų. Spaustuvės KOPA specialistai pataria vengti griežtų fonų ir tekstų, einančių iki pat nugarėlės kraštų tiek vertikalia, tiek horizontalia kryptimi tam, kad automatizuoto proceso metu būtų sumažintas  natūraliai automatizuotos gamybos procese atsirandančių technologinių paklaidų matomumas. Nenorintiems visiškai atsisakyti griežto fono, siūlome naudoti alternatyvą ir perėjimo įvedimą – viršelio fono spalvą užvedant ant nugarėlės arba atvirkščiai – nugarėlės foną įliejant į viršelio. Technologai taip pat pabrėžia, kad net ir iškilus rizikai dėl riboto nugarėlės ploto ir norimų sprendimų įgyvendinimo, gali būti vykdomos papildomos techninės operacijos, kurios minimaliai padėtų sumažinti paklaidas.

Riboto nugarėlės ploto pavyzdys

Leidinių pakartojamumas

Leidžiant periodinius leidinius arba leidinius, kuriuos sudaro kelios dalys, atsiranda dizaino elementų ant spaudinių nugarėlių nevienodumo rizika. Nors problema galbūt ir neatrodo didelė, sudėjus visus leidinius šalia, tampa labai pastebima ir neestetiška, todėl pasikartojančios dizaino detalės tampa itin svarbios. Tokiu atveju vienas leidinys gali atrodyti tvarkingai ir kokybiškai, tačiau lentynoje, padėtas prie kitų, vizualiai išryškins neišvengiamas technologines paklaidas. Jei, pavyzdžiui, planuojate periodinę spaudą, į tai vertėtų atkreipti dėmesį ir objektus šiek tiek atitraukti nuo nugarėlės kraštų arba atsisakyti per visą nugarėlę horizontaliai einančių grafinių elementų, taip išvengiant vizualiai neestetiškų sprendimų, matomų leidinius sudėjus šalia, arba priimti minimalių paklaidų matomumo riziką.

Leidinių pakartojamumo pavyzdys

Pasirinktas apdailos būdas

Kuriant idėjas savo leidiniui ir įsivaizduojant galutinį jo variantą, verta prisiminti, kad tam tikri apdailos būdai lenkimo vietose gali pasižeisti ar lūžti. Tai priklauso nuo dviejų pagrindinių veiksnių: leidinio viršeliui naudojamos medžiagos ir dizaino subtilybių, todėl šiai kombinacijai patikrinti dažnai siūlome atlikti bandymą. Lūžimo rizika gali atsirasti apdailai pasirinkus UV lakavimą, tačiau tai neturėtų atbaidyti nuo šio būdo naudojimo. UV lako lūžio gali padėti išvengti tinkamai paruoštos išėmos makete. Tokiu būdu norimas apdailos būdas bus sėkmingai pritaikytas, o spaudiniai – nepraradę estetinės išvaizdos. Rizikas kelia ne tik apdaila UV laku, todėl geriau suprasti ir įvertinti galimas individualios apdailos technologines rizikas padės spaustuvės projektų vadovas ar technologas.

Neeiliniai, kūrybiški dizaino sprendimai ir įdomios leidinių idėjos padeda išsiskirti, tačiau tik dėmesys detalėms ir spaudos proceso apgalvojimas gali užtikrinti laukiamo rezultato kokybę. Atliekant automatizuotus procesus galima tikėtis minimalių paklaidų, tačiau toks iššūkių apmąstymas ir papildomas dėmesys sumažina visas rizikas. Spaustuvės KOPA darbuotojai yra pasiruošę patarti ir padėti, iškilus visiems klausimams apie knygų nugarėles. Norime, kad visi Jūsų leidiniai atsidurtų gražiose knygų lentynose!