Bolonijos knygų mugė

Spaustuvė KOPA Bolonijos knygos mugėje

„Spaustuvėje KOPA spausdinti leidiniai atstovaus Lietuvą Bolonijos knygų mugėje“

Balandžio 2-oji – ypatinga diena, kai minime dvi tarpusavyje glaudžiai susijusias progas. Tai — vieno didžiausią įtaką vaikų literatūrai padariusių rašytojų, Hanso Kristiano Anderseno (Hans Christian Andersen), gimtadienis. Sunku būtų rasti vaiką, kuris užaugo neskaitęs šio autoriaus pasakų, nepaisančių amžiaus ir tautybės ribų. Anderseno kurtos istorijos — pamokančios, įtraukiančios, pilnos džiaugsmo, liūdesio ir kitų rimtų temų, todėl jau tapusios kolektyvinės atminties dalimi. Neverta stebėtis, kad spaustuvės beveik kasmet išleidžia kartotinius nuostabiomis iliustracijomis puoštus pasakų rinkinius, o per autoriaus gimtadienį visas pasaulis švenčia tarptautinę Vaikų knygos dieną.

Kęstučio Kasparavičiaus iliustracijos

Vaikų knygų iliustracijos

Gali kilti klausimas, kam ir kodėl reikalinga tokia diena? Visų pirma todėl, kad knygos, kuriamos vaikams, negauna tiek dėmesio, kiek nusipelnė. Dažnai tenka susidurti su nuomone, kad vaikų literatūra yra „nerimta“, rašyti vaikams yra nesudėtinga. Tačiau gera, vertinga ir prasminga knyga atlieka svarbią funkciją: atskleidžia platesnį pasaulio suvokimą patiems mažiausiems, taip formuodama atviresnį požiūrį ir mokydama to, kas svarbiausia. Vaikai yra patys nuoširdžiausi kritikai, kurie pamils istoriją ir personažus arba numes knygą perskaitę vos kelis puslapius, todėl jiems kurti netgi sunkiau, negu suaugusiems.

Naujos, aktualios literatūros vaikams poreikis yra didžiulis, juk dėl mažųjų dėmesio konkuruoja išmanieji telefonai, kompiuteriai ir kiti įrenginiai, iš pirmo žvilgsnio siūlantys intensyvesnį, aktyvesnį turinį. Sunku pateikti vienareikšmišką atsakymą į klausimą ar šis reiškinys geras ar blogas, tačiau mokslininkai jau seniai įrodė, kad vaikų, skaitančių daugiau knygų, žodynas yra turtingesnis, jie lengviau reiškia savo mintis už tuos, kurie knygą atsiverčia tik retkarčiais. Yra knygų, kurios ištveria laiko testą ir tampa klasika, aktualia bet kurio amžiaus vaikui, tačiau norint pasiekti jaunąją kartą reikia kurti šiuolaikišką literatūrą jiems ir apie juos.

Lietuvos vaikiškų knygų iliustracijos

Kęstučio Kasparavičiaus iliustracijos

Šalia lavinamojo aspekto nedera pamiršti ir užgimstančio estetikos pojūčio. Išskirtinėmis iliustracijomis puoštos knygos lavina vaizduotę, įkvepia ir formuoja mažųjų skaitytojų grožio sampratą. Kasmet vykstanti Bolonijos knygų mugė – svarbiausias renginys visiems, dirbantiems vaikų literatūros srityje. Čia susirenka iliustratoriai, grafikos dizaineriai, literatūros agentai, leidėjai, spaustuvės, vertėjai, autoriai, mokytojai ir knygynų savininkai... Šiemet jau 50-tą kartą bus įvertinti gražiausių iliustracijų autoriai, kurių darbus kiekvienais metais atrenka kompetentinga specialistų komisija. Būti apdovanotam šioje knygų mugėje reiškia didelę garbę, tarptautinį pripažinimą ir komercines galimybes, todėl kasmet mugėje dalyvauja autoriai iš beveik 100 šalių.

Spaustuvė KOPA šiemet netiesiogiai prisiliečia prie šio tikrai ypatingo renginio: į mugę keliauja du leidiniai, kuriuos neseniai išspausdino mūsų komanda. Abi knygeles išleido Lietuvos kultūros institutas. Pirmasis leidinys, kurio partneris yra Bolonijos knygų mugė, pristato vieno žymiausių Lietuvos vaikų knygų iliustratorių, Kęstučio Kasparavičiaus, kūrybą. Šis autorius pats parašė net 15 knygelių vaikams, o Lietuvoje ir užsienyje iliustravo daugiau negu 50 knygų. Vien garsiojoje Bolonijos knygų mugės iliustratorių parodoje Kęstučio Kasparavičiaus kūryba buvo eksponuojama 13 kartų. Autorius ne kartą buvo nominuotas įvairiuose apdovanojimuose. Šiemet Bolonijos knygų mugėje pirmą kartą rengiama šio autoriaus darbų retrospektyvinė paroda.

Kęstučio Kasparavičiaus iliustracijos

Antrasis leidinys pristato geriausias lietuviškas iliustruotas knygas vaikams ir jaunimui, išleistas nuo 2011 iki 2015 metų. Čia rasite tokius autorius, kaip Sigutė Chlebinskaitė, Lina Dūdaitė, Nomeda Marčėnaitė, Rimvydas Kepežinskas ir daug kitų. Stilių, temų ir tekstų įvairovė atskleidžia, kokia marga ir netikėta gali būti vaikų literatūra. Tiems, kas negalės dalyvauti Bolonijos knygų mugėje, rekomenduojame dažniau pasidairyti knygynuose išskirtinių Lietuvos autorių kurtų knygų vaikams. Pažadame, kad rasite tikrai nepakartojamų istorijų ir iliustracijų, kurios sužavės ne tik vaikus, bet ir kiekvieną iš Jūsų!