Dalintis patirtimi

Spaustuvės-KOPA-ir-VDA-studentų-bendrystė
Spaustuvė-KOPA-ir-VDA

Spaustuvės KOPA ir VDA studentų bendrystė: abipusė vertė

Mokydami kitus, mokomės patys, tad vadovaudamiesi šiuo gerai žinomu posakiu lapkričio pabaigoje lankėmės Vilniaus dailės akademijos Kauno fakultete, kur spaustuvės KOPA technologė Milda Miklaševičiūtė studentams vedė paskaitą „Velnias slypi detalėse“. Intriguojantis paskaitos pavadinimas sulaukė nemažai dėmesio – apie dažniausiai pasitaikančias maketų paruošimo klaidas bei spaudos technologijų subtilybes paklausyti susirinko tiek studentai, tiek dėstytojai. Susirinkusieji aktyviai įsitraukė į paskaitą, uždavė aktualius klausimus, atliko jiems pateiktą praktinę užduotį.  

Apie tai, kodėl svarbu megzti bendrystę, dalintis patirtimi bei žiniomis su grafinio dizaino studentais, pakalbinome paskaitą vedusią technologę Mildą.

Kaip vertini šiuolaikinių grafikos dizainerių kompetenciją spaudos ir leidinių gamybos srityje?

Jau kuris laikas susiduriame su tuo, jog nebeturime stipraus paruošimo apie spaudos bei leidinių ar pakuočių gamybos technologijas Lietuvos mokymo įstaigose: universitetuose ar kolegijose. Studijų programos ruošusios spaudos inžinerijos specialistus buvo nutrauktos prieš keletą metų dėl per mažo susidomėjimo, o šalutinėse studijose, tokiose kaip grafinis dizainas, šia tema dėstomos medžiagos nėra pakankamai gilesniam technologijų išmanymui. Dėl šios priežasties pradedančiojo grafikos dizainerio darbai yra neretai grįsti bendros estetikos ir maketavimo žiniomis, tačiau nebūtinai yra lengvai įgyvendinami praktikoje dėl technologinių žinių trūkumo. 

Kodėl grafinio dizaino studentams svarbu išmanyti spaudos subtilybes? Kokios rizikos kyla iš nežinojimo ir kaip jų išvengti?

Manau, kad bet kurios srities dizaineris turi bent šiek tiek išmanyti technologijas, kuriomis jo idėjos bus realizuojamos. Neretai dizaineriai semiasi įkvėpimo internetinėje erdvėje, leidinių mugėse ir parodose. Šiose platformose galima rasti įvairių įdomių knygų ar pakuočių pavyzdžių, paremtų nestandartinėmis konstrukcijomis ar išskirtiniais spaudos sprendimais. Tačiau neretai išskirtinės spaudos gaminių konstrukcijos yra įgyvendinamos kruopšiu rankiniu darbu, gaminant vieną ar kelias leidinio kopijas, bet ne šimtinius ar tūkstantinius tiražus. Ir atvirkščiai – kai kuriuos sprendimus įgyvendinti racionalu tik gaminant didesniais tiražais. Žinoma, daug kas yra įmanoma, tik klausimas, ar už racionalią kainą. 

Kitas svarbus aspektas yra neišvengiamai atsirandančios gamybinės paklaidos, apie kurias dažnas dizaineris ar maketuotojas nesusimąsto ir nėra su jomis supažindinamas. Žinant tam tikrus gamybinius niuansus, galima nesunkiai juos apžaisti dizaino sprendimais leidinių paruošimo procese. Tačiau priešingu atveju, kai gamybinio proceso netobulumai nėra įvertinami, leidinys gali būti pasmerktas atrodyti nekokybiškai, nepriklausomai nuo spaustuvės techninių galimybių ar jos darbuotojų kompetencijos. 


Kas visgi yra raktas į sėkmę, kad grafikos dizainerio pateiktas spaudos projektas pagaminus atitiktų arba viršytų lūkesčius?

Vienas iš svarbiausių projekto sėkmės veiksnių yra teisingas spaustuvės ar knygrišyklos pasirinkimas ir glaudus bendradarbiavimas. Labai svarbu nuosekliai ir aiškiai iškomunikuoti spaustuvei savo lūkesčius bei priimti išsakytas pastabas ar pasiūlymus. Spaustuvių technologai susiduria su daugybės skirtingų projektų įgyvendinimu kiekvieną dieną, todėl net ir negalėdami atliepti kliento pirminių poreikių ar įgyvendinti užduoties, pasiūlys alternatyvių sprendimų. 

Kur semtis žinių apie spaudą grafikos dizaineriams?

Internete galima rasti įvairių skirtingo lygio bei gylio kursų, todėl nėra paprasta atrinkti tikrai naudingų mokymų spaudos ir įrišimo tema, arba už tai gali tekti pakloti nemažus pinigus. Taip pat galima investuoti į mokomąją literatūrą. Viena iš mano rekomendacijų yra grafinio dizaino bei spaudos profesionalų kolaboracijos vaisius – studijos Itemzero sukurtos ir išleistos knygos „The book block“ ir The book cover“, kuriose glaustai ir labai aiškiai pateikta informacija apie leidinio struktūrą bei populiariausius įrišimo tipus. 

Tačiau geriausias mokymasis yra praktika, todėl tik dirbdami su realiais projektais, dizaineriai gali išmokti spaudos ir įrišimo subtilybių. Žinoma, čia grįžtame prie glaudaus bendradarbiavimo ir konsultacijos su spaustuve: gyvi susitikimai, pokalbiai, skambučiai, kontrolinių atspaudų, maketų bei testų gamyba, dalyvavimas spaudos procese – tokie prevenciniai veiksmai tikrai padės praplėsti kompetencijos ribas bei pasiekti geriausių rezultatų.