Knygos egzistuos

Vytenis Jankunas Photo album Dance With ME
Vytenis Jankunas Photo album Dance With ME
Vytenis Jankunas Photo album Dance With ME
Vytenis Jankunas Photo album Dance With ME
Vytenis Jankunas Photo album Dance With ME
Vytenis Jankunas Photo album Dance With ME
Vytenis Jankunas Photo album Dance With ME
Vytenis Jankunas Photo album Dance With ME
Vytenis Jankunas Photo album Dance With ME
Vytenis Jankunas Photo album Dance With ME
Vytenis Jankunas Photo album Dance With ME
Vytenis Jankunas Photo album Dance With ME

Vytenis Jankūnas: kokybiškos knygos ir parodiniai formatai – egzistuos

 

Athens Photo Festival yra pirmaujantis tarptautinis fotografijos ir vizualinės kultūros festivalis, savo programa suteikiantis įvairiapusę ir įtraukiančią tarptautinę platformą, skirtą keistis idėjomis, menine išraiška ir įsitraukti į skirtingas fotografijos formas. Renginys skatina įvairovę, kūrybiškumą,  kritinį mąstymą ir meta iššūkį tradicinių fotografijos ir vizualinės kultūros festivalių riboms.

Šiemet iš daugiau kaip 1000 paraiškų iš viso pasaulio finalinei galerijai atrinkta 200 projektų, kurie nuo liepos 24 dienos bus eksponuojami Benaki muziejuje. Tarp šių metų finalistų galime matyti ir fotografo Vytenio Jankūno projektą Dance with me, spausdintą KOPA spaustuvėje.

Fotografijų albumas Dance with me – ne tik prisiminimai ir dokumentacija apie staiga pasaulį šokiravusią naują realybę, tai fotografijų albumas apie po sudėtingos pauzės pokyčiams ir naujiems horizontams atsivėrusį gyvenimą. Pasak autoriaus , jei ne 2020-aisiais prasidėjusi pasaulinė pandemija, greičiausiai šio albumo ir nebūtų buvę. Pakalbinome fotografą apie įkvėpimą, staiga pasikeitusią įprastą gyvenimo tėkmę ir knygos leidybos ypatumus.


KOPA: Galbūt galite papasakoti, kaip gimė ir išsirutuliojo idėja fotografuoti miestą karantino metu? Kaip atrodė procesas? 

V. Jankūnas: Procesas buvo labai natūralus ir greitas. Miestas pasikeitė taip, kad negalėjau sėdėti ir nieko nedaryti. Pragyvenau čia 25 metus, tačiau tokio miesto niekada nemačiau. Būtent tai mane ir įkvėpė.

KOPA: Kaip ir kada ši idėja virto projektu, kuriam panorote suteikti knygos formatą? Kodėl? Galbūt šią mintį nešiojotės su savimi nuo pat pradžių? 

V. Jankūnas: Nuo pat pradžių jokios idėjos neturėjau, tiktai dokumentavau, bet susikaupė labai daug medžiagos, tada ir pradėjau galvoti, ką su visomis tomis nuotraukomis daryti. Pagalvojau, kad knyga būtų geriausias mediumas papasakoti mano istorija.

KOPA: Leidinys pasižymi subtiliomis ir gerai apgalvotomis dizaino detalėmis. Kas įkvėpė apsprendžiant leidinio formą ir dizainą? 

V. Jankūnas: Knygą kūriau pats, pasinaudojęs InDesign programa (aš dar dirbu interneto ir kartais spaudos dizaineriu, tad man nebuvo sunku sumaketuoti knygą), tačiau projektą užbaigė knygų dizainerė Indrė Klimaitė (klimaiteklimaite.com). Mes su ja apsitarėme, kaip norėtume, kad viršelis, įrišimas bei visa kita atrodytų ir ji padarė galutinį maketą.

KOPA: Kaip atrodo knygos leidybos procesas? 

V. Jankūnas: Viskas atsiremia į galimybes. Knygų leidyba labai pasikeitė pastaraisiais metais. Net ir tokios didelės meno leidyklos, kaip Rizzoli priima knygas jau su finansavimu ir prisideda tik savo vardu ir distribucija. Tai privertė ieškoti leidėjo, kuris apsiimtų projekto finansavimu. Mano leidėjas yra Lewben Foundation. Jie leidžia vieną knygą per metus ir randa rėmėjus arba finansuoja projektą 100 %.

KOPA: Neseniai Dance with me albumas buvo įvertintas konkurse ir bus eksponuojamas Athens Photo Festival parodoje Benaki muziejuje. Ar galima sakyti, kad tokie įvertinimai motyvuoja? 

V. Jankūnas: Taip, buvo labai džiugu pakliūti į Atėnų festivalio knygų parodą. Aš pristačiau knygą ir kitiems konkursams ir dar pristatysiu. Visi šie konkursai yra pasauliniai, tad galite tik įsivaizduoti, kokia tai konkurencija. Laimėjimai sukelia gera jausmą ir be to gali padėti ateities planams. Tarp kitko, šios knygos vienetinis prototipas, kurį atspausdinau Vokietijoje, jau laimėjo porą konkursų, vienas jų – pirma vieta savo pagamintų knygų kategorijoje IPA photography awards 2021 metais.

KOPA: Dažnai juokaujama, kad spauda ir spaudos paslaugos miršta. Koks Jūsų požiūris ir santykis su spauda, turint omeny, kad fotografija sėkmingai gali gyvuoti ir skaitmeniniame formate? 

V. Jankūnas: Taip, fotografija gali gyvuoti skaitmeniniame formate, tačiau spausdinant ji įgauna kitas formas. Kad tavo nuotraukas Instagram algoritmas parodytų platesnei auditorijai, reikia ryškesnių spalvų, mažiau detalių ir pan. Tam tikrų nuotraukų iš vis neįmanoma parodyti Instagram tinkle, dėl vaizdo mažumo ir reikalingo optimizavimo, todėl kokybiškos knygos ir parodiniai formatai dar vis egzistuos. 

KOPA: Kokie ateities planai? Galbūt ketinate išleisti dar vieną albumą? Apie ką jis būtų? 

V. Jankūnas: Taip, aš dabar po truputį dirbu prie naujų dviejų knygų. Noriu tokią kaip ir trilogiją padaryti, įtraukiant ir šią knygą. Jos turėtų būti to paties formato ir apie Niujorką, be abejo. 

KOPA: Kaip atrodo fotografo rutina? 

V.Jankūnas: Uch, mano tai chaotiška! Fotografavimas, o po to procesas su kompiuteriu. Labai daug darbo iš esmės, ypatingai rūšiuojant ir trinant prifotografuotą medžiagą. Po to ateina ir projektų kūrimas.

KOPA: Kur ir kaip galima įsigyti Dance with me? 

V. Jankūnas: Lietuvoje knyga prekiauja artbooks.lt.